A jak jest z Paczkowem?
Nie, nie będzie to opowieść o Koziołku Matołku i nie będzie to sprawdzanie czy w Paczkowie kozy kują. Nazwa miasta, po którym chcę oprowadzić, jakoś dziwnie skojarzyła mi się z bajką Makuszyńskiego i z paczką... Więc postaram się odpowiedzieć na pytanie postawione w tytule.
Paczków to miasto położone w południowo - zachodniej części województwa opolskiego nad Nysą Kłodzką. Tym, co wyróżnia to miasto spośród innych, jest zachowany w całości średniowieczny układ urbanistyczny oraz fortyfikacje miejskie. Dzięki czemu zyskało ono miano polskiego Carcassone.
Na szczególną uwagę zasługują mury obronne z basztami łupinowymi.
Drugim ważnym zabytkiem Paczkowa, górującym nad miastem, jest gotycki kościół p.w. św. Jana Ewangelisty z potężną wieżą. Monumentalna budowla uchodzi za najsłynniejszy kościół warowny w Europie Środkowej i jest przykładem gotyckiej architektury sakralnej.
Wnętrze kościoła to klasyczny gotyk, a o obronnym charakterze budowli świadczy m.in. "tatarska studnia". Wyposażenie w większości jest neogotyckie, ale z okresu późnego średniowiecza pochodzą niektóre rzeźby.
Spacerując po mieście cały czas przekonujemy się o jego górskim położeniu i zachowanym średniowiecznym układzie urbanistycznym.
Paczków to nie tylko miasto gotyku ale również renesansu.
Z tego okresu pochodzi paczkowski Ratusz i niektóre kamienice. Ślady renesansu można również dostrzec w opisanym wcześniej kościele.
Ratusz był wielokrotnie przebudowywany. Renesansowy charakter zachowała jedynie wieża. Na jej szczycie mieści się punkt widokowy, skąd można podziwiać "polskie Carcassonne".
Będąc w Paczkowie obowiązkowo należy odwiedzić Muzeum Gazownictwa.
I tym sposobem doszliśmy do końca naszej wędrówki po Paczkowie...
A co zatem z tytułowym pytaniem?
Jeśli w Paczkowie paczki "paczkują", to być może będą to pączki, na które warto się skusić w miejscowych cukierniach...
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz