środa, 12 sierpnia 2015

Kamienne kręgi Gotów.

"A onegdaj stało się tak, że najważniejszy z plemiennych astronomów powziął decyzję iżby zbudowano trzy kamienne kręgi. Tak, by słońce wstając pierwszego dnia letniego przesilenia rzucało promienie prosto w krąg pierwszy, drugi i trzeci.
Pobudowano zatem kamienne kręgi. Najsamprzód trzy, a potem jeszcze kolejne trzy wyznaczające wiosenne przesilenie. Następnie zbudowano jeszcze cztery, aby sprawy ważne w nich rozprawiać, a co mniej pokornych na dobrą drogę sprowadzać. Radziła tedy starszyzna plemienna pośrodku kręgów nad losem swych współbraci. Jako że w owym miejscu magiczne moce wyczuwać się dało, takoż zaczęto tam kurhany stawiać, a w nich grzebać najpoczciwszych z plemienia..."

Czy tak było naprawdę? Tego jedynie możemy się domyślać. Faktem jest, że "Kamienne kręgi" w Odrach na terenie Borów Tucholskich powstały ok. II - IV w. n.e. Według historyków są one obserwatorium astronomicznym oraz cmentarzem Gotów, a także miejscem pełnym magii oraz dowodem wielkości ludzi zamieszkujących te tereny ok. dwóch tysięcy lat temu.











Rezerwat "Kamienne Kręgi" znajduje się w Odrach w gminie Czersk w powiecie chojnickim. Objemuje on teren dawnego cmentarzyska Gotów. W rezerwacie na szczególną uwagę zasługują kamienne kręgi. Nie jest znane ich dokładne przeznaczenie i cel, ale prawdopodobnie są one obserwatorium astronomicznym. Wewnątrz każdego kręgu znajdują się ustawione pośrodku głazy. Jedna z hipotez mówi o tym, że każdy krąg dotyczył innej ważnej sprawy dotyczącej życia codziennego Gotów oraz ich wierzeń i obrzędów religijnych. Mogły się też w nich odbywać rady lub sądy plemienne. Ułożenie środkowych kamieni w niektórych kręgach może sugerować, że służyły one inicjacji seksualnej młodzieży wchodzącej w wiek dorosły lub też mogły się w nich odbywać inne obrzędy związane z życiem intymnym człowieka.
































Rezerwat przyrody został utworzony w celu objęcia ochroną unikatowego na skalę światową skupiska rzadkich porostów. Występują one na każdym kamieniu znajdującym się w rezerwacie.









Spacerując wytyczonymi alejkami nie należy zapominać o tym, że rezerwat to także cmentarz Gotów, zamieszkujących te tereny ok. dwa tysiące lat temu. Na terenie rezerwatu zachowały się liczne kurhany porośnięte kępami wrzosów i krzaczkami jagód.












Dość osobliwym "obiektem" na terenie rezerwatu jest oczko polodowcowe.








Kiedy wchodzimy do rezerwatu od razu chcemy zobaczyć "te kręgi". Jednak oczom naszym ukazuje się obraz "paciorków rozrzuconych bezładnie z urwanego naszyjnika". Takie wrażenie sprawiają kamienie i głazy. Jakby wielki olbrzym ich spore garści wysypał na polanę i pomiędzy drzewa... a tylko nieliczne ułożył według jakiegoś własnego pomysłu.













Na terenie rezerwatu znajduje się magiczne miejsce zwane "Elipsą". Mówi się, że jest ono jednym z nielicznych czakramów znajdujących się na terenie naszego kraju. 
Przechadzając się po rezerwacie, pomiędzy kamiennymi kręgami i kurhanami, doświadczamy czegoś wyjątkowego. Stykamy się z magią i historią, dawnymi wierzeniami i kulturą... To miejsce napawa spokojem oraz dodaje pogody ducha i pozytywnej energii...



















Kiedy tak myślę o Rezerwacie "Kamienne kręgi", to przychodzą mi na myśl słowa Stanisława Jachowicza, które posłużyły mi za motto bloga:
"Cudze chwalicie, swego nie znacie.
Sami nie wiecie, co posiadacie."

Podczas wędrówek po naszym kraju warto odwiedzić Bory Tucholskie i gminę Czersk oraz "Kamienne Kręgi".






2 komentarze:

  1. Excellent article! We are linking to this particularly great article on our site.
    Keep up the good writing.

    my website;

    OdpowiedzUsuń
  2. Więcej informacji na temat samych kręgów jak i innych ciekawych miejsc w Polsce w książce Leszka Mateli "Polska magiczna. Przewodnik po miejscach mocy"

    OdpowiedzUsuń