Przez Góry i Pogórze Kaczawskie oraz znajdujący się na jego terenie Park Krajobrazowy "Chełmy" prowadzi Szlak Wygasłych Wulkanów.
Przed milionami lat tereny te były aktywne sejsmicznie, a lawa płynęła strumieniami z licznych wulkanów.
Jeden z takich wygasłych wulkanów - Okole - opisałem jakiś czas temu, teraz kolejne dwa: Bazaltowa Góra i Radogost.
Oba szczyty znajdują się na terenie gminy Paszowice i są częścią Parku Krajobrazowego "Chełmy".
Na Bazaltowej Górze znajduje się wieża widokowa o ciekawej bryle. Niestety, okoliczne drzewa utrudniają zobaczenie okolicy, jednak warto wejść na jej szczyt. Choćby po to, by zobaczyć najbliższą okolicę budowli.
Niedaleko wieży znajduje się punkt widokowy, z którego można podziwiać okolicę, m.in. Wzgórza Strzegomskie, Góry Sowie i Kamienne.
Wokół wieży i punktu widokowego na dużej powierzchni występują pojedyncze głazy lub skupiska skał. Pokryte są one mchem i porostami. Miejsce jest urokliwe i nadaję się na spacer o każdej porze roku.
W przeszłości na terenie Bazaltowej Góry funkcjonował kamieniołom. Eksploatacja bazaltu odsłoniła "bazaltowe słupy", czyli zastygłą lawę w kominie wulkanicznym uformowaną w regularne formy geometryczne.
Z Bazaltowej Góry szlak prowadzi na Radogost znajdujący się po drugiej stronie drogi Paszowice - Lipa. Wytyczona ścieżka rozpoczyna od strumienia Paszówka i początkowo wiedzie przez las, by wkrótce zacząć się wznosić. Im bliżej szczytu, tym więcej śladów dawnej aktywności wulkanicznej tego rejonu - dużej ilości bazaltowych kamieni, skał i głazów.
Na szczycie wzniesienia znajduje się wieża widokowa. Z jej szczytu rozpościera się przepiękna panorama. Przy w miarę dobrej widoczności można zobaczyć miasta: Legnicę i Jawor oraz Sky Tower we Wrocławiu, a także pasma górskie Sudetów Środkowych i Zachodnich, w tym Karkonosze i Śnieżkę. Ze szczytu wieży dostrzec można również Ślężę i wygasłe wulkany Gór Kaczawskich.
Spacer powrotny z Radogostu można odbyć tą samą drogą, ale lepiej wybrać inną, która jest równie ciekawa, a jej koniec zbiegnie się z początkiem wędrówki.
Na Bazaltową Górę i Radogost można wybrać o każdej porze roku. Choć niewątpliwie późna wiosna, lato i wczesna jesień pozwalają najpełniej cieszyć się pięknem przyrody.